DVL-600-DR-FA4
Precisely measures the velocity of the equipment relative to the seabed.
Specifically developed for moored current profile measurement applications
Boasting a maximum measurement range of 70 meters.
Titanium alloy as standard across the full range
Featuring smaller size, lighter weight and enhanced reliability
DVL-600-DR-FA4
Cost-Effective
Customizable & Adaptable
Constant innovation and iteration to rival global leaders
DVL-600-DR-FA4
Specifications
Pressure Rating: 1000m, 3000m, 6000m
Operating Frequency: 600 kHz
Operation Mode: Direct-reading
Battery Capacity: No battery
Bottom tracking depth : 0.7-110m
Water tracking depth: > 110 m
Bottom tracking accuracy: ±0.3% ± 0.3 cm
Altitude measurement accuracy: ±1% ± 0.5 cm
Altitude measurement resolution: 1 mm
Direction Accuracy: ±2°
Bottom tracking velocity range: ±10 m/s
Data update rate: 2 Hz
Velocity resolution: 1 mm/s
Beam Angle: 20°
Beam Width: 3.5°
Beams: 4 beams, convex type
Average Power Consumption: ≤ 10 W
Communication Interface: RS-232 or RS-422
Temperature Sensor: Range: -5℃ to 45℃; Accuracy: ±0.1℃
Pressure Sensor: Range: According to depth rating; Accuracy: ±0.25%
Power Interface: 20V~50V
Operating Temperature: -5℃ to 45℃
Storage Temperature (without battery): -40℃ to 70℃